1920

ستاره های آلمانی دهه نود کجایند؟! (قسمت نهم و آخر)

پنج‌شنبه 22 بهمن 1394، 03:55 ب.ظ ، 1 سال و 10 ماه و 4 روز 10 ساعت و 31 دقیقه قبل

بخش نهم بررسی ستاره های آلمانی نسل دهه نود آلمان.

Fussball.ir:

یورگ هاینریش

بازیکن اسبق دورتموند، فیورنتینا و تیم ملی آلمان، پس از سپری کردن یک فصل ناموفق در کلن، ترجیح داد که در سه فصل آخر حضورش در میادین فوتبال به عنوان بازیکن، در تیم های گمنام و آماتور همچون لودویگز فلدر در دسته چهارم اوبر لیگا و یونیون برلین بازی کند. هاینریش در دسامبر 2005 و هنگامی که عضو تیم یونیون برلین بود، از فوتبال خداحافظی کرد ولی در همین باشگاه باقی ماند و به عنوان مدیر ورزشی به کار خود ادامه داد ولی به طور هم زمان در آگوست 2006 به تیم دسته پنجمی و آماتور کمی پرمنیتز ملحق شد با این تیم به عنوان بازیکن، قرارداد بست و به میادین فوتبال بازگشت. هاینریش فقط 12 بازی برای تیم کمی پرمنیتز انجام داده و 7 گل زد و در نهایت، در سال 2007 برای همیشه کفش های خود را آویخت و در همان موقع، از یونیون برلین هم جدا شد. وی پس از مدتی بیکاری و دوری از عرصه فوتبال، در سال 2013 و برای اولین بار به عنوان سرمربی به تیم گمنام راثنوف پیوست و به مدت دو سال در این باشگاه فعالیت کرد. هاینریش در سال 2015 به عنوان سرمربی تیم دسته چهارمی لوکن والد در لیگ منطقه ای Nordost انتخاب شد و تاکنون نیز در همین پُست حضور دارد.

اولاف مارشال

مهاجم افسانه ای کایزرسلاترن با آن سیبیل معروف، پس از 8 سال حضور در فریتز والتر اشتادیون، در سال 2002 به تیم الاتحاد عربستان پیوست ولی پس از سپری کردن دوران ناموفق در این تیم عربی، در سال 2002 برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد. مارشال پس از سه سال، به کایزرسلاترن برگشت و بین سال های 2005 تا 2007 کمک مربی این تیم شد و حتی در فصل 07-2006 به عنوان دستیار راینر هولمن در تیم النصر دبی نیز حضور یافت. مارشال در دوران کمک مربیگری در کایزرسلاترن، دستیار مربیانی همچون میشائیل هنکه (دستیار سابق اوتمار هیتزفلد) و وولفگانگ وولف بود. او اکنون سیبیل ندارد!

ینس یرمیس

هافبک دفاعی چغر و محکمی که در هر دو تیم مطرح شهر مونیخ بازی می کرد، در سال 2006 با پیراهن بایرن مونیخ از دنیای فوتبال خداحافظی نمود. یرمیس در بایرن مونیخ به افتخارات فراوانی دست یافت ولی از بدشانسی، نتوانست در تیم ملی آلمان به افتخاری برسد علیرغم اینکه در دو جام جهانی برای مانشافت به میدان رفت و عضوی از آن رسوایی تاریخی سال 2004 تیم اریش ریبک بود. یرمیس همیشه هوادار تیم دینامو درسدن بوده و لوگوی تیم محبوبش را بر بازوی راست خویش خالکوبی کرده است. یرمیس یک بنیاد خیریه اجتماعی برای کمک به کودکان فقیر و بی سرپرست تأسیس کرده و مشغول بازاریابی و فعالیت در این بنیاد است. او هرگز به عنوان مربی و یا مدیر ورزشی در هیچ تیمی فعالیت نکرده و به قدری از ورزش دور شده که اکنون دچار اضافه وزن می باشد و یک شکم خیلی بزرگ برای بازیکنی که در دهه قبل یک جنگجوی واقعی در زمین فوتبال بود، کمی عجیب به نظر می رسد!

دی دی هامان

هافبک خوش نقشی که در بایرن مونیخ مطرح شد ولی به علت سبک بازی محکم و فیزیکی اش، به لیگ برتر انگلیس رفت و سال ها در تیم هایی همچون نیوکاسل، لیورپول و منچستر سیتی بازی کرد. نکته جالب در مورد هامان این است که وی پس از یک دوره بسیار موفق در لیورپول، ترجیح داد که در تابستان 2006 از این تیم جدا شود. وی با بولتون قرارداد بست ولی پس از یک روز تصمیم عجیبی گرفت و قراردادش با بولتون را فسخ کرده و با پرداخت غرامت 400 هزار یورویی، راهی تیم منچستر سیتی شد. هامان در ماه می 2010 با تیم میلتون کینس دانز به عنوان بازیکن-مربی قرارداد امضاء کرد ولی در فوریه 2011 به عنوان دستیار اول به لستر سیتی پیوست. دوران حضور دی دی در لستر بسیار کوتاه بود و در جولای 2011، همکاری وی به عنوان سرمربی با تیم تازه سقوط کرده به کنفرانس یعنی استاکپورت آغاز گردید ولی پس از کسب فقط 3 پیروزی از 19 مسابقه لیگ، وی ترجیح داد که در نوامبر 2011 از استاکپورت جدا شود. هامان به علت سال ها زندگی در کشور انگلستان، تسلط بسیار بالایی به زبان انگلیسی داشته و حتی انگلیسی را سلیس تر و غلیظ تر از خود انگلیسی ها صحبت می کند. وی به علت داشتن قدرت بیان بسیار خوب، همواره یک چهره تلویزیونی و کارشناس فوتبال بوده است. هامان در جریان جام جهانی 2010، یورو 2012 و همچنین جام جهانی 2014 در لیست کارشناسان و مفسران فوتبال کانال تلویزیونی RTE SPORT قرار داشت. هامان با تلویزیون BBC در برنامه «Match Of The Day2» روزهای یکشنبه و همچنین کانال اسکای اسپورت همکاری دارد. هامان در پخش زنده بازی هایی که تیم های سابقش به ویژه لیورپول به میدان می روند، به عنوان کارشناس در جلوی دوربین اسکای اسپورت ظاهر می شود. او یکی از افرادی است که پای ثابت تلویزیون اختصاصی باشگاه لیورپول یعنی LFC TV می باشد و تحلیل های قبل و بعد از مسابقه را در آنفیلد انجام می دهد. او دارای یک ستون ثابت در مجله 24 ساعته «FOOTBALL MAGAZINE» است. هامان در فوریه 2012 ، کتابی تحت عنوان « The Didi Man» را منتشر و خاطرات خود درباره دوران حضورش در تیم لیورپول را در این کتاب بیان نمود. هامان، این کتاب را به همراه مالکولم مک کلین نوشت که بعدها تبدیل به پُر فروش ترین کتاب «ساندی تایمز» شد. دومین کتاب دی دی تحت عنوان « The Didi Man: How not to be German» نیز در سپتامبر 2015 منتشر گردید. هامان دو دختر به نام های چیارا و لونا دارد. برادرش ماتیاس نیز برای تیم مونیخ 1860 بازی می کرد. هامان در سال 2005 به کریکت علاقه پیدا کرد و حتی یک بار در بازی کریکت تیم های منتخب آلدرلی و نستون به میدان رفت. وی در سال 2009 به علت رانندگی در حالت مستی، توسط پلیس متوقف شده و علاوه بر جریمه 2000 پوندی، به مدت 16 ماه از رانندگی محروم گردید. هامان به کمک بانک استاندارد چارترد و به عنوان سفیر، میزبانی یک کلینیک فوتبال در نیجریه را بر عهده گرفت. هامان در سال 2012 فاش ساخت که سال هاست به قمار اعتیاد داشته و قادر به ترک این عادت ناگوار نیست. هامان در مارچ 2015 و در 41 سالگی با یک باشگاه آماتور به نام هالترن به عنوان بازیکن قرارداد بست و مدت کوتاهی برای این تیم به میدان رفت!

کریستین سیگه

بازیکن اسبق تیم های بایرن مونیخ، میلان، لیورپول و تاتنهام در سال 2005 و با پیراهن گلادباخ از دنیای فوتبال خداحافظی کرد و بلافاصله مدرک مربیگری یوفا را گرفت و یک سال بعد، مربی تیم زیر 17 ساله های گلادباخ شد. نتایج خوب سیگه با این تیم باعث شد تا وی در باشگاه گلادباخ ترفیع درجه یافته و به عنوان مدیر فوتبال این باشگاه، جایگزین پیتر پاندر شود. در همین هنگام، اوضاع گلادباخ در بوندس لیگا بسیار وخیم بود و این تیم با 5 امتیاز فاصله نسبت به منطقه امن جدول، خطر سقوط به بوندس لیگا2 را به شدت احساس می کرد. در 5 اکتبر 2008، سیگه تصمیم گرفت که یوس لوهوکای سرمربی گلادباخ را اخراج کرده و خودش به عنوان مربی موقت، روی نیمکت گلادباخ بنشیند. حضور سیگه به عنوان مربی موقت روی نیمکت گلادباخ فقط در یک بازی بود و تا 18 اکتبر 2008 ادامه داشت. به هر حال، هانس مایر جایگزین وی شد و سیگه در دسامبر 2008 گلادباخ را ترک کرد. در می 2010، وی به عنوان سرمربی آرمینیا بیلفلد انتخاب گردید ولی به علت کسب نتایج ضعیف و رقم خوردن بدترین نتیجه آرمینیا طی 23 سال گذشته (تا آن تاریخ) و کسب فقط یک برد، از این تیم کنار رفت. سیگه در آوریل 2011 شروع به همکاری با فدراسیون فوتبال آلمان کرد و ابتدا مربی تیم ملی زیر 19 ساله های آلمان و سپس در آگوست همان سال، مربی تیم زیر 18 ساله ها شد. سیگه به طور متناوب، تیم های زیر 18 و زیر 19 ساله را هدایت کرد ولی پس از پایان قرارداد وی با فدراسیون در سال 2014، رئیس فدراسیون فوتبال آلمان ترجیح داد تا قراردادش را تمدید نکند. وی در مارچ 2014 به عنوان سرمربی تیم اونترهاخینگ انتخاب شد ولی پس از یک سال استعفاء داد. سیگه در نوامبر 2015 به عنوان سرمربی، یک قرارداد با تیم دسته سومی اسپانیایی اتلتیکو بالئارس امضاء نمود و تاکنون نیز در این تیم حضور دارد. رئیس این باشگاه اسپانیایی آقای اینگو فولکمن می باشد که اهل آلمان است.

میشائیل تارنات

هافبک شوتزن اسبق تیم های کارلسروهه، بایرن مونیخ و منچستر سیتی در سال 2009 با پیراهن تیم هانوفر و پس از 5 سال حضور در این تیم، از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. تارنات فقط یک فصل در لیگ برتر بازی کرد ولی هرگز نتوانست توفیقی را در فوتبال انگلیس به دست آورد. تارنات پس از یک سال خداحافظی از دنیای فوتبال، به عنوان مربی تیم های پایه ای در سال 2010 به بایرن مونیخ پیوست. وی 5 سال به عنوان مدیر ورزشی تیم های پایه ای بایرن مونیخ فعالیت داشت ولی در ژانویه 2016 به علت وجود اختلاف نظر با برخی از مدیران بایرن و با رضایت متقابل، از این باشگاه جدا شد.


کد:10885
مطالب مرتبط
2
نظرات
5
 • نوشته های محمدرضا شعاعی خیلی کامل و مفیده.... واقعا ایول <3
  پنج‌شنبه 22 بهمن 1394، 10:15 ب.ظ
 • جمعه 23 بهمن 1394، 02:57 ب.ظ
 • دوست بزرگوار و خوب ما با این اطلاعات مفید در رابطه با فوتبال آلمان جا داره تشکر صمیمانه خودم
  رو خدمت شما تقدیم کنم...درود بر شما...بسیار بسیار عالییست...بنده از سال 1986 که حدود 6 سالم بود طرفدار آلمان و تیمهای آلمانی هستم..سالها پیگیری میکردم چند و چون فوتبال آلمان و بازیکنانش رو..خوشحالم که در خدمت شما بزرگواران هستم و همینطور خوشحال از دوباره به قله فوتبال دنیا رسیدن تیم محبوبم هستم..
  جمعه 28 اسفند 1394، 10:33 ب.ظ
 • آقاي شعاعي عزيز,ممنون بخاطر اين سري نه گانه مطالب ارزشمند و عالي در مورد ستارگان دهه 90.
  خيلي خيلي سپاسگزاريم.
 • هامان و ماتیوس ...
  سبک بازیشونو دوس دارم
  شنبه 7 اسفند 1395، 02:20 ب.ظ
برای ارسال نظر ورود و یا ثبت نام نمایید.
مقاله
آخرین ارسال ها