1596

ژونالیست دورتموندی در مصاحبه با فوسبال: توخل در بخش راضی کردن بازیکنان نقش بسیار پر رنگی را ایفا می کند؛ به یاد دارم به وحید هاشمیان هلیکوپر می گفتند

دوشنبه 18 مرداد 1395، 04:36 ب.ظ ، 1 سال و 3 ماه و 18 روز 2 دقیقه قبل

لوکا گیل در مصاحبه ای اختصاصی به سوالات سایت فوسبال پاسخ داد.

Fussball.ir:

لوکا گیل یکی از ژورنالیست های آلمانی می باشد که در شهر برلین زندگی می کند اما بر خلاف انتظار هوادار تیم بروسیا دورتموند می باشد. وی در سایت Yellow wall pod فعالیت دارد و مقاله های مختلفی در مورد دورتموند و بوندسلیگا نوشته است. وی عموما در پادکست های سایت Yellow wall pod شرکت دارد و به بحث و گفت و گو در مورد مسائل مختلفی که اطراف باشگاه دورتموند وجود دارد می پردازد.

لوکا گیل در مصاحبه اختصاصی با فوسبال، به سوالات ما پاسخ داد:

 

فوسبال: در فصل گذشته عملکرد کدام تیم ها شما را بیشتر غافلگیر کرد؟ نظرتان در مورد عملکرد تیم های تازه صعود کرده فصل قبل ( دارمشتات و اینگولشتات) چیست؟

عملکرد هرتابرلین بزرگ ترین غافلگیری فصل قبل برای بنده بود. قبل از شروع فصل قبل، آن ها را یکی از گزینه های سقوط می دانستم ولی به طرز شگفت آوری در رده هفتم جای گرفتند؛ البته بعد از زمان زیادی که در جایگاه صعود به لیگ قهرمانان حضور داشتند! عدم سقوط دارمشتات و اینگولشتات نیز من را غافلگیر کرد. هرچند در مورد دارمشتات چیزی که بیشتر غافلگیر کننده بود این بود که چرا تیم های خوب نمی توانند جلوی آن ها عملکردی خوبی داشته باشند و این موضوع برای تیم های ضعیف تر صادق نبود.

فوسبال: دلایل اصلی سقوط اشتوتگارت و هانوفر چه بودند؟ آیا لایپزیگ و فرایبورگ همانند تیم های تازه صعود کرده به بوندسلیگای فصل قبل در لیگ می مانند یا عملکرد بهتری خواهند داشت؟

در مورد اشتوتگارت، بیشتر مشکلات مربوط به سیستم پرسینگ شدید زورنیگر بود که فضا های بسیار زیادی را در عقب زمین ایجاد می کرد. به علاوه آن ها در استفاده کردن از موقعیت ها واقعا عملکردی فاجعه ای داشتند و زیر نظر کرامنی نیز نتوانستد به طور کامل بازیابی شوند. وقتی شما به عناصر هجومی فصل قبل اشتوتگارت نگاه کنید، آن موقع است که سقوط آن ها برای شما بیشتر از قبل غافلگیر کننده خواهد بود. آن ها فصل گذشته در خط حمله خود پنج بازیکن سطح بالا داشتند ولی با این شرایط بازهم سقوط کردند. اگر از دید منفی به قضیه نگاه کنیم، مربی های اشتوتگارت کار فوق العاده ای را انجام داده اند!

موضوع هانوفر فرق می کند. در کنار بعضی از تصمیمات تاکتیکی سوال برانگینز، آن چنان کیفیتی در ترکیب هانوفر دیده نمی شد و سقوط آن ها آنچنان غافلگیر کننده نبود. انتظار دارم که تیم های تازه صعود کرده یعنی فرایبورگ و خصوصا لایپزیگ، نقشی خوبی را فصل پیش رو بازی کنند. لایپزیگ قدرت مالی عظیمی دارد که از شرکت رد بول سرچشمه می گیرد؛ قدرتی که برای یک تیم تازه صعود کرده واقعا عظیم است. آن ها دو بازیکن با استعداد یعنی تیمو ورنر و نبی کیتا را جذب کرده اند و درکنار آن ها نیز بازیکنان خوب دیگری از قبل دارند. با کمی شانس آن ها حتی می تواند تحت نظر هازنهوتلی که عملکردی تحسین برانگیزی در اینگولشتات داشت، در یکی از جایگاه های حضور در رقابت های اروپایی فصل بعد بوندسلیگا قرار بگیرند.

برای فرایبورگ ماندن در بوندسلیگا سخت تر خواهد بود. آن ها آنچنان نمی توانند بر حضور استعداد های باشگاه های دیگر در تیم خود حساب کنند چون منابع مالی کافی را ندارند. اما با این شرایط آن ها از آکادمی جوانان خوبی برخوردار هستند. هرچند آن ها چند انتقال هوشمندانه مثل یانیک هابرر و الکساندر ایگنوفسکی داشته اند. کریستین استریش مربی بسیار خوبی است و به نظر من می توانند در بوندسلیگا باقی بمانند البته نه به خوبی کاری که اینگولشتات در فصل قبل انجام داد.

فوسبال: بعد از سه فصل حضور در بایرن مونیخ، پپ گواردیولا به منچستر سیتی رفت. حال کارلو آنچلوتی سکان هدایت بایرن مونیخ را در دست دارد. آیا این تغییر می تواند به دیگر تیم های بوندسلیگا برای متوقف کردن بایرن از رسیدن به پنجمین قهرمانی متوالی کمکی کند یا نه؟

ممکن است شانسی وجود داشته باشد اما بسیار کم. دورتموند کار بزرگی در پر کردن جای خالی بازیکنانی که از آن جدا شده اند خواهند داشت و لورکوزن نیز ممکن است هنوز برای به چالش کشیدن بایرن آماده نباشد. گواردیولا بدون شک مربی بزرگی بود که بوندسلیگا را ترک کرد اما با آمدن آنچلوتی، بایرن دومین گزینه ای که بهترین است را گرفت. آن ها بدون شک همچنان شانس اول قهرمانی بوندسلیگا خواهند ماند.

فوسبال: کدام تیم ها عملکرد بهتری در بازار نقل انتقالات تا الان داشته است؟ دورتموند سه بازیکن مهم خود را با قیمتی خوب فروخت و شش بازیکن جدید گرفت (در زمان طرح سوالات، دورتموند هنوز موفق به جذب شورله و گوتسه نشده بود). آیا آن ها با تغییرات زیادی که داشته اند، فصل خوبی همانند فصل قبل را تجربه خواهند کرد یا نه؟

پنجره نقل و انتقالات همچنان برای مدت طولانی باز خواهند ماند و قضاوت کردن در مورد عملکرد تیم ها سخت است اما می توان گفت بایرن، لورکوزن و دورتموند با توجه به شرایطی که وجود داشت، تجارت خوبی داشته اند. بایرن موفق شد متس هوملس را از دورتموند به خدمت بگیرد و روی کاغذ اگر نگویم بهترین خط دفاعی جهان می توان گفت که یکی از بهترین خطوط دفاعی های جهان را در اختیار دارند. لورکوزن با خرید کوین فولاند و یولیان بامگارتلینگر توانسته است مقداری کیفیت به تیم خود تزریق کند و تنها خروج مهم آن ها کریستوف کرامر بود است که آنچنانم از این بابت نارحت نیستند.

بعد از اینکه دورتموند سه تا از بهترین بازیکنان خود را از دست داد، بدون شک همیشه تابستانی سخت پیش رو خواهد بود. اما آن ها موفق شدند تعدادی از استعدادهای جوان برجسته را جذب کند و همچنان بر روی خرید نام هایی مثل آندره شورله و ماریو گوتسه در حال کار کردن هستند (البته الان جذب شده اند – مترجم). تیم دیگری که عملکرد خوبی داشته است، گلادباخ است. آن ها کرامر را بار دیگر به خدمت گرفتند و همچنین یاینک وسترگارد را جذب کردند. در سمت دیگر شالکه در حرکتی عجیب نالدو را جذب کرد اما موفق شد بریل امبولو که خواهان زیادی داشت را به خدمت بگیرد.

فصل بسیار سختی در انتظار بروسیا دورتموند می باشد اما با توجه به اینکه چه بازیکنان دیگری قرار است به تیم اضافه شوند و چقدر خوب می توانند در تیم کار کنند، آن ها باید بتواند لیگ را در منطقه سهمیه لیگ قهرمانان تمام کنند. بیشتر از این مرا شگفت زده خواهد کرد.

فوسبال: آیا عملکرد مانشافات در یورو 2016 شما را راضی کرد؟ در مورد لیست نهایی بازیکنانی که یواخیم لوو به یورو دعوت کرد چطور؟ آیا کسی از قلم افتاده بود؟

شخصا به طور کل خیلی زیاد به تیم ملی آلمان و بازی ها ملی اهمیت نمی دهم. فکر می کنم که آلمان تورنومنتی منطقی و خوب را پشت سر گذاشت و اگر در روز دیگری با فرانسه بازی می کرد، می توانست قهرمان این جام باشد. بدون شک از انتخاب لوکاس پودولسکی توسط لوو ابدا خوشم نیامد. فکر می کنم او می توانست به جای پودولسکی، بازیکنانی مثل یولیان برانت و کریم بلعربی را در تیم حفظ کند یا اینکه بعد از مصدومیت رودیگر، یوناتان تا را به تیم ملی دعوت کند.

فوسبال: چه انظاراتی از دورتموند برای فصل پیش رو می تواند منطقی باشد؟ جامی مهم بعد از پنج سال یا همچنان می توان به سوپرکاپ راضی بود؟

در حال حاضر دورتموند در فاز بازسازی قرار دارد و کسب یک جام مهم می تواند بسیار خوب باشد، البته بعد از تابستانی اینچنینی، نمی توان انتظار آن را داشت. مثل همیشه با کمی شانس در قرعه کشی جام حذفی می توانیم قهرمان شویم اما در لیگ و لیگ قهرمانان اروپا، قهرمانی بسیار دور از دسترس است.

سوال: در فرصت باقی مانده از پنجره نقل و انتقالات،  بروسیا دورتموند در کدام پست همچنان نیاز به تقویت دارد؟ بالاخره خبر انتقالی بزرگ یا نه؟ کدام بازیکنان به نظرتان در این پنجره تیم را ترک می کنند؟

 از وقتی که معلوم نیست مارکو رویس چند بازی می تواند برای دورتموند به میدان رود، احتمالا به یک وینگر اثبات شده احتیاج خواهند داشت. عثمان دمبله، امره مور و کریستین پولیسیچ در حال حاضر برای وینگر راست در نظر گرفته شده اند. همه آن ها بدون شک بازیکنان با استعداد بزرگی هستند اما یک وینگر خوب دیگر می تواند منطقی باشد. باشگاه و توخل مثل اینکه شورله را تحت نظر دارند که به احتمال زیاد به دورتموند بپیوندد (شاید تا الان که دارید این متن را می خوانید رسمی شده باشد). داستان در مورد میانه میدان نیز جایی که ایلکای گوندوعان و هنریخ مخیتاریان خالی گذاشته اند یکسان است. بازیکنانی که با خروج آن ها عدم وجود خلاقیت بسیار احساس می شود. راه حل باشگاه به نظر می رسد بازشگت ماریو گوتسه باشد (این انتقال نیز امکان دارد زمانی که در حال خواندن این متن هستید رسمی شده باشد).

در همین حین، انتقال نون سوبوتیچ به میدلزبرو به نظر می رسد در حال رسمی شدن است (به دلیل عدم موفقیت در تست های پزشکی، این انتقال صورت نگرفت ــ مترجم) و همچنین یاکوب بلاژیکوفسکی با اینکه تورنومنتی موفق در یورو 16 را پشت سر گذاشت، باشگاه را ترک خواهد کرد. جو هو پارک، موریتز لایتنر ممکن است اگر بتوانند باشگاه جدیدی پیدا کنند، دورتموند را ترک کنند. به نظر می رسد ماتیاس گینتر تنها زمانی باشگاه را ترک خواهد کرد که دورتموند یک مدافع مرکزی دیگر جذب کند، اما مطمئن نیستم که این اتفاق رخ دهد.

فوسبال: آیا بازیکن خاصی وجود دارد که دوست دارید به دورتموند بپیوندد؟ عملکرد مدیریتی هانس یواخیم واستکه را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا او برای دورتموند به اندازه کافی راضی کنند است یا می تواند عملکرد بهتری داشته باشد؟ در مورد میشائیل سورک چطور؟

دوست دارم که متیو کوواچیچ به دورتموند بپیوندد، اما به نظر می رسد که در حال حاضر این اتفاق رخ نخواهد داد. به جز این، در مورد عملکردی که تیم در بازار نقل و انتقالات داشته است خوشحال هستم، مخصوصا بازیکنان جوانی که بسیار امیدوارکننده هستند. مدیریت واتسکه و سورک عالی بوده است و آن ها کاری فوق العاده در راضی کردن بازیکنان برای پیوستن به باشگاه بدون پرداخت رقم ها و حقوق های دیوانه کننده انجام داده اند؛ هرچند به نظر می رسد که توخل در بخش راضی کردن بازیکنان در حال حاضر بسیار نقش پر رنگی دارد! دورتموند توانایی خرید ستاره های بزرگ دنیای فوتبال را ندارد و آن بازیکنان نیز به باشگاهی مثل دورتموند نخواهند پیوست. دورتموند بدون شک باشگاه بزرگی است اما نه به طور مطلق یکی از بزرگترین و بهترین باشگاه های دنیا. با در نظر گرفتن همه این مسائل، تیم مدیریتی کاری فوق العاده را تا الان انجام داده است.

فوسبال: آیا سرمایه گذاری اینچنینی روی استعداد های جوان بعد از پشت سر گذاشتن فصلی فوق العاده توسط دورتموند، فرصت است یا ریسک؟

احتمالا مقداری از هر دو، هرچند گزینه جایگزینی نیز وجود نداشت. وقتی شما به عنوان مثال می بینید که چقدر به طور میانگین بازیکنان در انگلیس باشگاه های خود را تغییر می دهند، دورتموند نمی تواند با آن مبارزه کند. بهترین راه مقابله با آن، به خدمت گرفتن استعداد های جوان است که به اندازه ستاره های کلاس جهانی گران قیمت نیستند. این بازیکنان جوان که استعداد خوبی نیز دارند، در باشگاه های بزرگ به آن ها زمان کافی برای بازی کردن نمی رسد.

فوسبال: بهترین و بدترین بازی فصل گذشته دورتموند کدام یک بودند؟ بهترین و بدترین بازیکن فصل گذشته چطور؟

بهترین بازیی که در حال حاضر به خاطر دارم؛ برد مقابل لورکوزن می باشد و بدترین آن نیز می تواند شکست خارج از خانه مقابل هامبورگ یا کلن باشد. بهترین بازیکن بدون شک هنریخ مخیتاریان بود و انتخاب بدترین بازیکن سخت است اما پارک قعطا نا امیدکننده بود.

فوسبال: قرارداد جدید تلویزیونی بوندسلیگا چگونه بر تیم ها تاثیر خواهد گذاشت؟ آیا باشگاه ها بالاخره می تواند بازیکنان مهم خود را از انتقال به خارج حفظ کنند یا نه؟

عملا پاسخ به این سوال غیرممکن است چون همیشه بستگی به این دارد که بازیکن چه چیزی می خواهد و چه باشگاهی او را می خواهد. بوندسلیگا قادر نخواهد بود با باشگاه های انگلیسی، باشگاه های بزرگ اسپانیایی، پاریسن ژرمن یا حتی تعدادی از باشگاه های ایتالیایی رقابت کند به جز بایرن. اینکه چطور باشگاه ها از این پول استفاده خواهند کرد، جالب خواهد بود. امیدوارم بیشتر بر روی سیستم تیم های پایه و جوانان سرمایه گذاری شود تا انتقالاتی گران قیمت از خارج.

فوسبال: بار دیگر رتبه دوم برای بروسیا دورتموند یا شاهد قصه ای دیگر خواهیم بود؟

اگر دورتموند فصل خوبی داشته باشد، رتبه دوم قابل تصور خواهد بود. اما رقابت سختی در برابر لورکوزن یا حتی گلادباخ یا شالکه خواهد داشت.

فوسبال: آیا خاطره ای از بازیکنان ایرانی در بوندسلیگا دارید؟

در بین این بازیکنان، اولین بازیکنی که به ذهنم می آید وحید هاشمیان است که در باشگاه های بوخوم و بایرن بازی کرد. یه یاد می آورم که  به خاطر قدرت پرشی که داشت، وی را "هلیکوپتر" می نامیدند. یکی دیگر از بازیکنان مهدی مهدوی کیا بود که بیش از 200 بازی برای هامبورگ انجام داد. همچنین در مورد علی دایی نیز شنیده ام اما بسیار جوان تر از آن هستم که خاطره ای از بازی های او به یاد داشته باشم. و اما آخرین بازیکنی که در گذشته ای بسیار نزدیک در بوندسلیگا بازی کرده است، می توانم اشکان دژاگه را به یاد بیاورم.

فوسبال: حرف آخر به بازدیدکنندگان سایت و همه ایرانیان هوادرا بوندسلیگا؟

فکر می کنم وجود هواداران زیاد ایرانی بوندسلیگا فوق العاده باشد. اگر رقابت در بالای جدول بوندسلیگا مقدار هیجان انگیز تر شود، بهتر است و به نظرم در چند فصل آینده زمانی که استعداد های دورتموند پخته شدند، این اتفاق خواهد افتاد. در آخر هم فقط حرف باقی می ماند: Heja BVB

 

راه ارتباط با لوکا گیل:

اکانت توئیتر: LucaGierl@


کد:21637
نظرات
9
برای ارسال نظر ورود و یا ثبت نام نمایید.
مقاله
آخرین ارسال ها