828

مربیان بزرگ آلمان؛ بخش اول: اوتو ر‌هاگل

سه‌شنبه 14 دی 1395، 04:00 ب.ظ ، 10 ماه و 24 روز 16 ساعت و 59 دقیقه قبل

نگاهی اجمالی به اوتو ر‌هاگل، مربی بزرگ آلمانی که به همراه یونان قهرمان یورو 2004 شد

Fussball.ir:

زمانی که بوندسلیگا تعطیل است فرصت مناسبی برای بررسی مطالب مرور خاطرات ملی است به این بهانه نگاهی به کارنامه مربیان بزرگ آلمانی داریم.

اتو رهاگل که در سال 2004 به همراه تیم نه چندان مطرح یونان فاتح اروپا شد.

 

چرا یونانیها اوتو رهاگل را می پرستند؟

اتو رهاگل در یونان با لقب خدا شاخته می شود، اما چرا؟

قهرمانی یونان به همراه او دلیل بزرگی است که مرد بزرگ ژرمن اینگونه در مقام احترام قرارداشته باشد، کاری که او توانست انجام دهد هیچ مربی یونانی و کمتر مربی در دنیا قادر به انجامش بود.

قهرمان شدن با یونان، ولو با دفاع فشرده امری نیست که جز با معجزه ممکن باشد. بدیهی است تیمهای ضعیف در برابر تیمهای قویتر به اصطاح اتوبوس پارک می کنند. اما این دلیل نمی شود تیمی بتواند قهرمان تورنمنت معتبری چون یورو شود. شوروی در دوره نخست یورو به خاطر نبود تیم های بزرگی چون آلمان، فراسنه و ایتالیا به قهرمانی یورو دست یافت، ولی یونان در قرن بیست ویکم و در حضور تمامی غول های اروپایی کاپ را بالای سر برد، یورو را می توان پس از جام جهانی معتبرترن تورنمنت جهان دانست در جایی که  هنوز کشوری مانند انگلستان با آنهمه ادعا و حتی میزبانی نتوانسته موفق به فتح آن شود.

یونان در شرایطی فاتح اروپا شد که در قبل و حتی امروز صعود از دور گروهی برای آنها دشوار به نظر می رسد و نبود آنها در جام جهانی و یا یورو اتفاقی عادی است، بنابراین بدون شکست قهرمانی یونان در پرتغال 2004، موضوعی است که توان مندی مربی بزرگی چون اتورهاگل را ثابت می کند و مهم ترین دلیل قهرمانی یونان چیزی جز مرد ژرمن نبود.

جدا از بحث قهرمانی دوره حضور رهاگل دوره با ثبانی برای یونان رقم خرد، او در 9 سال که سکان هدایت تیم را به عهدا داشت، در 104 بازی، 51 برد به دست آورد، آمار 46 درصدی که به آمار قیصر در فوتبال آلمان طعنه می زند، یک اختلاف 2.5 درصدی، بازی های رسمی نیز کینگ اتو، آمار 55.7 درصد برد را به دست آورد که در جای خود ارزشمند است و با کمی اغماض نزدیک به رکورد 56.3 درصدی فرانتس بکن باوئر  در مانشافت می باشد.

بر خلاف دوره حکم رانی اتو رهاگل در اروپا ، تیم ملی آلمان در شرایط نامطلوبی قرارداشت و در حالی که یونان بر بام اروپا قرار گرفت تیم رودی فولر حتی از صعود به مرحله حذفی بازماند، آنها با 2 تساوی و یک شکست در جای سوم از مسابقات حذف شدند، قهرمانی یونان را می توان این انتقاد بزرگ را به فدراسیون فوتبال آلمان وارد ساخت چرا به پیرمرد دوست داشتنی قهرمان اروپا اتو رهاگل، اعتماد نکرد و آیا ممکن بود او از اریش ریبک نیز بدتر نتیجه بگیرد؟

کارنامه اتو رهاگل به همراه کایزرسلاترن نوید بخش این موضوع بود که او توان معجره با تیم های کم مهره را دارد و پیش از آنکه جامی به اهمیت یورو را بالای سر برد در تاریخ آلمان موفقیتی را به دست آورده بود که اریش ریبک، رودی فولر و کلینزمن، جامی را فتح نکرده بودند. اتو رهاگل   رکورد 30 درصد پیروزی یونان را به 50 درصد رساند و در مقابل اریش ریبک میانگین 58 درصد پیروزی آلمان را به 41 درصد کاهش داد، موضوع تنها مربوط به بازیکن ها و پایین آمدن سطح کیفی مانشافت نیست، مربی مانند ریبک در لحظه های حساس نتوانست انرژی و انگیزه لازم را به شاگردانش تزریق کند کاری که اتو رهاگل  به خوبی آن را اجرا کرد.

یونانی ها به مربی آلمانی اعتماد کردند و بهای آن را به بزرگی قهرمانی اروپا گرفتند ولی این افسوس را برای ژرمن ها باقی گذاشتند که چرا آنها به جاری اریش ریبک از اتو رهاگل   استفاده نکردند.

 

سایر افتخارات رهاگل

با فورتنا دوسلدورف قهرمان حذفی آلمان

با وردربرمن 2 بار قهرمان بوندسلیگا، 2 بار قهرمان حذفی آلمان، 3 بار قهرمان سوپر کاپ آلمان و یکبار قهرمان جام برندگان جام

او با کایزرزلاترن قهرمان بوندسلیگای 2 شد و بلافاصله پس از صعود به بوندسلیگا قهرمان بوندسلیگا شد.

جالب اینکه با وجود اینکه 2 فصل مربی دورتموند و 1 فصل مربی بایرن مونیخ بوده هیچ افتخاری را با این دو تیم بزرگ آلمان کسب نکرده. گویا تخصص او موفقیت با تیمهای کوچک بوده است، البته در فصل 1995-96 که هدایت بایرن را بر عهده داشت در اواخر فصل در حالی که به قهرمانی لیگ اروپا نزدیک شده بود از سمت خود اخراج شد.


کد:29411
نظرات
4
 • بزرگ و قابل احترام
  سه‌شنبه 14 دی 1395، 07:46 ب.ظ
 • خدایا مو به تن آدم سیخ میشه درود بر این بزرگمرد
  سه‌شنبه 14 دی 1395، 10:21 ب.ظ
 • اون سالی که یونان قهرمان شد یکی از بدترین سالهای فوتبالی المان بود . حتی نتونستیم لاتویا رو کشست بدیم .
  پنج‌شنبه 16 دی 1395، 05:54 ق.ظ
  • مشنگ ماله کش   در پاسخ به سعید م
   اونسال فوتبال باشگاهی آلمان هم کشست های زیادی خورد.اونسال سال کشست کامل فوتبال ملی و باشگاهی آلمان بود.بایرن مونیخم تو لیگ قهرمانان مقابل رئال کشست خورد.اونسال واسه منم خیلی بد بود و توش خیلی کشست خوردم.کلا سال کشست بود.کشست پشت کشست.
   پنج‌شنبه 16 دی 1395، 12:38 ب.ظ
  • سعید م   در پاسخ به مشنگ ماله کش
   کشست همون شکسته ؟
   پنج‌شنبه 16 دی 1395، 12:59 ب.ظ
  • مشنگ ماله کش   در پاسخ به سعید م
   باید از شما پرسید.
   پنج‌شنبه 16 دی 1395، 01:01 ب.ظ
 • یادش بخیر ، قهرمانی یورو با یونان
  شنبه 7 اسفند 1395، 02:31 ب.ظ
برای ارسال نظر ورود و یا ثبت نام نمایید.
مقاله
آخرین ارسال ها